Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Zygmunt III Waza, Talar Bydgoszcz 1627 - BARDZO RZADKI

2
add Twoja notatka 
Opis pozycji
Stan zachowania: 2 help
Literatura: Dostych 27.2.02 (R6), Kopicki 1014 (R), Tyszkiewicz 6 mk, Davenport 4315

Rzadki rocznik i rzadka odmiana z herbem Półkozic podskarbiego koronnego Hermolausa Ligęzy, praktycznie poza tarczą herbową, z kropkami po bokach.

Wariant POLO, z kropkami na początku i końcu legendy otokowej.

Oferowany odmiana ze stopniem rzadkości R6 w katalogu Dostycha, stąd warto przytoczyć notowanie z dopiero co zakończonej naszej XIV Aukcji Premium, gdzie egzemplarz ze stopniem rzadkości R4 został zlicytowany za kwotę 37.400 złotych z opłatą aukcyjną. 

Ładna sztuka z naturalnym połyskiem i delikatną, wieloletnią patyną. Delikatna fala. 

Pożądany typ talara ze względu na wyróżniające się na tle następnych roczników przedstawienie królewskiej półpostaci. Rocznik zdecydowanie rzadszy od kolejnych, a w oferowanej odmianie niezwykle rzadki. Bardzo mocna propozycja dla kolekcjonerów polskich talarów łączącą rzadkość odmiany i atrakcyjny stan zachowania. 


Awers: półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni, na piersi Order Złotego Runa

•SIGIS:III:D:G:REX•POLO:M:D:LIT:RVSS:PRVS:MA•

Rewers: pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa otoczona Orderem Złotego Runa

•SAM:LIV:NEC:NO:SVE⊛GOT:VAD:Q:HRI:REX•


Średnica 42 mm, waga 28.64 g


Talary koronne oraz ich wielokrotności wyemitowane w okresie panowania Zygmunta Wazy można podzielić na dwie podstawowe grupy: medalowe i zwykłe. Talary medalowe nie spełniają wszystkich kryteriów przewidzianych przez ordynacje, takich jak imię i tytulatura króla, herby państwowe, monarchy oraz podskarbiego, stopa mennicza. Część jednak spełniają, dlatego też nie są nazwane po prostu medalami, lecz talarami medalowymi. Nie jest pewne w jakich mennicach były one wybijane. Podejrzewa się iż te pochodzące z pierwszych lat wyemitowała mennica olkuska.  Druga grupa (talary zwykłe) to emisje mennicy bydgoskiej. Obejmuje ona talary lekkie, ciężkie oraz ich wielokrotności. Niekiedy były one bite tymi samymi stemplami, a jedyne co je odróżniało to oczywiście waga. Zdarzało się iż przy pomocy stempli do produkcji talarów wykonywano odbitki w złocie. Bywały też sytuacje odwrotne. Najbardziej znane są odbitki w srebrze o wadze 2, 3 ½, 4, 5 ½, 6 i 10 talarów wykonane przy pomocy stempli studukatówki. Talary lekkie były bite ze srebra próby X, ważyły średnio 20,180 g i zawierały 12,612 g czystego kruszcu. Talary ciężkie („imperialne”) bito ze srebra próby XIV-łutowej, ważyły średnio 28,829 g i zawierały 25,225 g czystego srebra. W czasie rządów Zygmunta III w mennicy toruńskiej bito także talary miejskie. Można je podzielić na emisje pamiątkowe (odpowiednik talarów medalowych) oraz zwykłe, trzymające standardy ordynacji menniczych. Schemat ikonograficzny awersu talarów toruńskich (zwykłych) był zbieżny z emisjami koronnymi (półpostać króla i napis otokowy). Z kolei na rewersie zamiast tarczy wielopolowej z herbami państwowymi i Snopkiem Wazów umieszczony został herb Torunia. 

Aukcja
II Aukcja Limitowana "200"
gavel
Data
08 grudnia 2024 CET/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
4 255 EUR
Stan zachowania
2
Cena sprzedaży
7 943 EUR
Przebicie
187%
Wyświetleń: 869 | Ulubione: 19
Aukcja

WÓJCICKI - Polski Dom Aukcyjny

II Aukcja Limitowana "200"
Data
08 grudnia 2024 CET/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
20.00%
Stan zachowania
Moneta czyszczona
Moneta z wyraźnymi śladami czyszczenia w postaci licznych zarysowań zarówno na tle, jak i na rysunku monety.
Przetarte tło
Moneta z delikatnymi śladami przetarcia tła w postaci drobnych rysek, które widoczne są zazwyczaj jedynie pod kątem. Monety z delikatnie przetartym tłem przeważnie nie otrzymują not numerycznych w amerykańskich firmach gradingowych. Adnotację tą uwzględniamy przy opisie monet ocenionych na stan 2 lub wyżej. Należy podkreślić, że w przypadku numizmatów pokrytych grubą patyną identyfikacja przetarcia tła może być niemożliwa.
Moneta wybłyszczona
Moneta z wyraźnie nienaturalnym połyskiem na skutek agresywnego polerowania powierzchni. Wypolerowane monety nie otrzymują numerycznych not gradingowych.
Nienaturalny połysk na skutek nieumiejętnego mycia.
Moneta ze śladami mycia powierzchni, które zniwelowało naturalny połysk. Istotna część monet z "przemytą" powierzchnią nie otrzymuje numerycznych not od firm gradingowych. Adnotację tą uwzględniamy przy opisie monet ocenionych na stan 2 lub wyżej.
Miejscowo niedobita
Jest to moneta z niedobitym rysunkiem, zazwyczaj na skutek zbyt cienkiej lub nierównej blachy. Niedobicie monety nie wyklucza otrzymania numerycznej noty w amerykańskich firmach gradingowych.
Moneta gięta
Moneta z widocznym załamaniem powierzchni. Monety z wyraźnym śladem gięcia, szczególnie w kilku kierunkach, nie otrzymują not numerycznych w amerykańskich firmach gradingowych.
Ślad po zawieszce.
Moneta ze śladami usunięcia mocowania zawieszki. Zazwyczaj ślady te są widoczne wyłącznie na rancie, rzadziej na powierzchni monety.
Wyjęta z oprawy
Moneta ze śladami punktowej manipulacji lub na całej powierzchni rantu, zazwyczaj na skutek noszenia jako biżuterii.
Podbicia
  1
  > 10
  100
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  3 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  50 000
  > 2 000
  100 000
  > 5 000
 
Regulamin
O aukcji
FAQ
O sprzedawcy
WÓJCICKI - Polski Dom Aukcyjny
Kontakt
Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki Sp. z o.o.
room
Zwiadowców 9
52-207 Wrocław
phone
+48 71 30 70 111
Godziny otwarcia
Poniedziałek
09:30 - 17:00
Wtorek
09:30 - 17:00
Środa
09:30 - 17:00
Czwartek
09:30 - 17:00
Piątek
09:30 - 17:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte
keyboard_arrow_up